1 MAYIS kutlu olsun

1 Mayıs kutlu olsun!
Değerli dostlarım,
Malum dün 1 Mayıs'tı.
1 Mayıs ,çok ama çok anlamlı bir gün. Tarihi geçmişi 1886 yılına dayanır. Hatta 1856'da Avusturalya'da başlayan işçi hareketine dayanır ama ben 1886'dan sonrasına değineceğim. 
O zamanlar işçilerin günlük 12 saat ve haftada 6 gün çalışma zorunluluğu vardır.
Bu çalışma temposu işçileri yormuş ve bitirmiş olmalı ki daha iyi çalışma koşulları oluşturulması, haftada beş gün ve günde sekiz saat çalışma talepleri ile greve giderler ve ilk gösterilerini Şikago'da binlerce işçinin katılımı ile yaparlar.
Bu eylemler sırasında işçilere karşı güç kullanılır. Birçok işçi hayatını kaybeder. Birçok işçi tutuklanır. Yani bu eylem kanla bastırılır. 
Bu eylemlerden sonrası yavaş yavaş kazanımlar elde ederler.
Daha sonra bu gün yani 1 Mayıs tüm dünya ülkelerine yayılır ve artık 1 Mayıs tüm dünyada İşçi Bayramı olarak kutlanır.
Türkiye'de ise, ilk kez 1923'te cumhuriyetle birlikte kutlanılmıştır. Yıllarca normal akışında giden bayram malum 1 Mayıs 1977 yılında ki Taksim kutlamalarında kanlı ellerin operasyonu ile kötü bir eylemle son bulmuştur. 1978 yılında işçilerin inisiyatifi ve korumasında olaysız bir şekilde kutlanmıştır. 1978 sokağa çıkma yasağı ve 1980 faşist darbesi sonucunda uzun bir süre kutlanamayan bayram 2009 yılında resmi tatil olarak kabul edilmiş ve bayram olarak kutlanmaktadır.
Ancak, 1 Mayıs'ın simgesi olan Taksim meydanının hala bu kutlamalara açılmıyor olması da ayrıca düşündürücü bir konu olarak karşımızda duruyor.
1 Mayıs'ın ikinci miladı da 1 Mayıs 1959 tarihidir. Yani özelde benim için anlamlı bir gündür. Çünkü o tarihte Ülkemizin en ücra köşesinde Ardahan'ın Çıldır İlçesi Eskibeyrahatun Köyü'nde bir bebek dünyaya geliyor.
Geker Ailesinin genç çifti Fahrettin ve Zeynep' in dünyaya gelen çocukları yaşamıyor. Üç bebeğini kaybeden aile için bu bebek çok önem arz ediyor ve yaşasın diye de adını Yaşar koyuyorlar.
İşte o tarihten bu yana 63 yıl geride kalıyor. Benim için ikinci bayram da budur. Bu bayramları benimle birlikte kutlayan tüm insanlığa işçi ve emekçiler adına sonsuz teşekkürler.
Tekrardan 1 Mayıs kutlu olsun.
Yaşar GELER 


Mehmet Ali Arslan Name Gazetesi Haberler Haber News www.mehmetaliarslan.name.tr

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski