FİLLER TEPİŞİR, ÇİMENLER EZİLİR


FİLLER TEPİŞİR, ÇİMENLER EZİLİR

Filler, malum ki cüssesi büyük hayvanlar. Ağırlıkları itibariyle, altında kalanları ezme gibi bir güçleri vardır.
Çimenler ise, yeryüzü bitkisi olarak altta bulunan en narin bitkilerdendir.
Yani aslında bu yazımın konusu filler ve çimenler değildir tabi ki. Filler ve çimenler semboldür ve bir benzetmedir. Bu yazıda asıl olan, dünya ekseninde gelişen olaylar, savaşlar ve masumlardır. 
Yer yüzünde milyarlarca insan yaşıyor. Bu insanların bir kısmı din, bir kısmı mezhep, bir kısmı siyasal vs…ayrımlara uğramış durumdadır.
Ülkeler oluşmuş, sınırlar çizilmiş, toplumsal ayrışmalar oluşmuştur.
Dünyanın filleri vardır. Kimler bu filler? Amerika, Rusya, Çin, Avrupa…
Ne yapıyor bu filler? Çıkarsal durumları nedeniyle tepişiyorlar. Bu tepişmelerini bire bir yapmıyor, kullandıkları uyduları vasıtasıyla yapıyorlar. Küçük devletleri birbirleriyle çarpıştırıp kendileri de onların üzerinden kazanımlar elde ediyorlar.
Şimdi çevremize bakıyoruz, Asya’da savaşlar, Afrika’da savaşlar, Arap Yarımadası’nda savaşlar…
Savaşlarda neler oluyor? Masum insanlar, kadınlar, çocuklar ölüyor.
Filistin’de, Gazze’de olduğu gibi savaş suçları işleniyor. İnsanları sağlıklarına kavuşturmak isteyen hastaneler bombalanıyor. Okular bombalanıyor. Yaşam alanları yok ediliyor. Faşist ve zalim ruhlu yaratıklar insanları katlediyor. Dünya ne yapıyor? Bütün bu olayları seyrediyor. Hatta fillerden bir kısmı ezilen çimenlerin yok edilmesi gerektiğini söyleyip katil ruhlu insanları ve devletleri destekliyorlar.
 Savaşsız bir dünya mümkün değil mi? Elbette ki mümkün. Dünya da silahsızlanma seferberliği ilan edilecek. Yer yüzü doğal varlık ve kaynakları adil ve eşit şekilde paylaşılacak. Silaha ve savaşa ayrılan ödenekler insanların rahat yaşam sürebilmeleri için beslenmeye, giyinmeye, barınmaya ayrılacak. Bunu sağlayan bir dünyada neden savaş olsun ki?
Vampir ülke ve şahısların yok olmasını dileyerek, savaşa hayır diyor; bu savaşlarda katledilen ve soykırıma uğrayan tüm insanları rahmetle anıyorum.
Yaşar GELER


Mehmet Ali Arslan Name Gazetesi Haberler Haber News www.mehmetaliarslan.name.tr

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski